Strona tytułowa Od Wydawcy Zawody, Targi, Kursy Wyniki Słownik jezdziecki
Humor i Aforyzmy Recenzje Zawodnicy, Trenerzy, Dzialacze Strony WWW Poprzednia strona

 

Udany sprawdzian kadry WKKW na Woli

 

            Po raz drugi w krytej ujeżdżalni na poznańskiej Woli spotkała się krajowa czołówka konkurencji WKKW. W porównaniu do roku ubiegłego zawody miały liczniejszą obsadę (52 konie i 30 zawodników z 17 klubów) i zostały uzupełnione o konkurs CNC***. Głównie z powodu nieprzygotowania koni do sezonu zabrakło kilku czołowych jeźdźców: Dawida Rakoczego z Drzonkowa, Magdaleny Sosnowskiej i Kamila Rajnerta z Białego Boru oraz triumfatorów z ubiegłego roku Anny Tymińskiej z Sopotu i Pawła Spisaka ze Skibna.
            Rywalizacja w konkursie CNC***, w którym startowało osiem par zakończyła się zwycięstwem Artura Społowicza z Mosznej na Wagu. Triumfator Halowego Pucharu Polski w kategorii seniorów był czwarty po ujeżdżeniu, ale bezbłędny przejazd na parkurze i najlepszy wynik podczas parkuro-krosu zdecydowały o końcowym sukcesie. Zawodnik od początku liczył na dobry wynik a cały sezon zamierza podporządkować przygotowaniom do światowego championatu młodych koni. Kilometrowy parkuro-kros składający się z 19 przeszkód pokonało bezbłędnie jedynie dwóch zawodników a większość miała zrzutki na przeszkodach. Druga lokata przypadła prowadzącemu po dwóch dniach Łukaszowi Kaźmierczakowi z Gryfu Biały Bór na Ostlerze, który zaprzepaścił swoją szansę robiąc dwie zrzutki na parkurze. Trzeci był Marcin Michałek z Walewic na Florencji, który słabiej spisał się podczas ujeżdżenia, ale miał bezbłędny przejazd drugiego dnia i zrzutkę podczas próby skoków.
            Konkurs CNC** zakończył się podwójnym zwycięstwem Przemysława Sarnowskiego z PLJ Dziemiany na Radżi i O’rety Boyu, który bezbłędnie pokonał parkuro-kros a w próbie skoków dzięki dobrym przejazdom otrzymał dwa bonusy (odpowiednio 8 i 4 punkty). Zdobywca Halowego Pucharu Polski w kategorii Młodzieżowej był bardzo zadowolony ze wszystkich swoich koni, a szczególnie z szybko progresującego Lewiranta (2 miejsce w CNC*). Na jednym z nich powinien wystartować w Mistrzostwach Europy Młodzieżowców, które odbędą się pod koniec września w Białym Borze. Z 13 par biorących udział konkursie tylko cztery pokonały parkuro-kros bez punktów karnych. Zrzutka na parkurze zepchnęła na trzecie miejsce prowadzącego od pierwszego dnia Marcina Konarskiego ze Strzegomia na Elipsonie. Zawodnik nie startował w Poznaniu na swoim najlepszym koniu – Hiltonie. Piąta lokata w konkursie zapewniła srebrny medal w Pucharze Polski Agnieszce Wasilewskiej z Drzonkowa na Autorytecie, która miała zrzutkę podczas próby skoków i przekroczyła normę czasu w parkuro-krosie. Brąz przypadł w udziale Markowi Wajdzie z Gryfu Biały Bór na Ramadanie. Jeździec zrobił dwie zrzutki trzeciego dnia i jedną na parkuro-krosie.
            Halowy Puchar Polski w kategorii juniorów rozgrywany w ramach konkursu CNC* zakończył się zwycięstwem Darii Kobiernik z ZKJ Przylep SMS Drzonków na Barii. Amazonka zaprezentowała dobrą jazdę w parkuro-krosie a za bezbłędny przejazd na parkurze otrzymała osiem punktów bonusu. Srebrny medal zdobył trzeci w konkursie Krzysztof Jawid z Gazu Polskiego Drzonków na Ordynacie. Zajmował ósme miejsce po ujeżdżeniu, ale był najlepszy drugiego dnia, co potwierdził bezbłędnym przebiegiem i ośmiopunktowym bonusem w próbie skoków. Brąz wywalczyła Natalia Kaczorowska z Trawersu Paszków na Scytusie, która bezbłędnymi przejazdami drugiego i trzeciego dnia zniwelowała swój wynik z ujeżdżenia. Młodzi zawodnicy i niedoświadczone konie słabiej poradzili sobie z parkuro-krosem, który bezbłędnie pokonało jedynie 9 na 31 startujących par, a 5 zostało wyeliminowanych.
            Przejazdy na czworoboku oceniała komisja w składzie: Wojciech Mickunas, Anna Nowicka-Posłuszna i Tomasz Mossakowski - przewodniczący. Podczas parkuro-krosu gospodarz toru Karol Rómmel po raz pierwszy w Polsce wykorzystał przenośny bankiet oraz kilka kornerów. Przeszkody były ładnie wykonane, bezpieczne dla koni i dobrze wkomponowane w halę. W ocenie trenera kadry narodowej Jacka Wierzchowieckiego Halowy Puchar Polski spełnił swoje zadanie a zawody były udane. Ze względu na wczesny termin nie spodziewał się wysokiego poziomu, ale jest zadowolony z wyników. - W młodzieżowcach dobrze zaprezentował się Przemysław Sarnowski i Agnieszka Wasilewska. W juniorach ciągle przewodzi Daria Kobiernik, ale objawiło się kilka nowych twarzy takich jak Ewelina Krawczak z Drzonkowa i Jan Kurek z Kaczyny. Niespodzianką był dla mnie start Natalii Kaczorowskiej. Podczas konsultacji kadry po zawodach w Poznaniu chcemy popracować nad techniką skakania, gdyż jazda na parkurze jest najsłabsza. Duża poprawa nastąpiła w ujeżdżeniu a zawodnicy nie mają większych problemów z pokonywaniem przeszkód w krosie. Skład kadry nie ulegnie zmianie, ale z różnych przyczyn ubędzie najprawdopodobniej kilkoro jeźdźców i koni. Podczas trzygwiazdkowych Mistrzostw Polski chcemy zakwalifikować się do startu w Mistrzostwach Europy Seniorów w Punchestown. Ważnym sprawdzianem będzie także CIC*** w Strzegomiu.

Piotr Jarzyński